Dostaňte mole zo svojho šatníka

Ak sa nám do oblečenia dostanú mole, nie je to zanedbateľný problém. V šatníku dokážu narobiť poriadnu škodu. Napadnúť môžu tiež múku a iné obilninové potraviny. V tomto prípade však hovoríme o inom druhu, moli potravinovej, ktorá sa oblečením neživí. My sa pozrieme bližšia na votrelca v našom oblečení, teda moľu šatovú.

koření

Moľa šatová je zaujímavá hlavne jednou vecou. K svojmu životu nepotrebuje vodu, pretože si ju vyrába vo svojom organizme. Ďalšou zvláštnou vecou je, že ako jeden z mála živočíchov, je schopná tráviť vlnu.
 
V šatníku nám nespôsobujú problémy dospelé jedince, ale larvy.Jedna samička je schopná naklásť vyše osemdesiat vajíčok. Ak je pri tomto akte vyrušovaná, znáška sa neuskutoční. Preto nám mole väčšinou nakladú vajíčka do oblečenia, ktoré je odložená dlhšiu dobu, napríklad to sezónne. Vyliahnuté červíky sa živia srsťou zvierat, teda v prípade šatníkov, vlnenými materiálmi. Ak ich však nemajú k dispozícii, pochutia si aj na bavlne, či ľane. Na vývoj potrebujú tmavé, vlhké miesto a samozrejme dostatok potravy. Ak po vyliahnutí červy nemajú potrebné podmienky, dokážu v šatníku prečkať pokojne aj dva roky.
 
Základom je teda nevpustiť dospelé jedince ku oblečeniu a tiež vytvoriť také podmienky, aby sa prípadne nemohli vyliahnuté červíky rozmnožovať. Tu je niekoľko trikov, ktoré vám s tým pomôžu

pletení

  • Najviac na nich zaberá terpentín a levanduľa. Preto je dobré ak ich vložíte ku odloženému sezónnemu oblečeniu.
  • Jeden z babských receptov hovorí, že ak do šatníka umiestnite pár kúskov divokého konope, mole ho budú obchádzať na kilometre.
  • Do skrine môžete vložiť aj vrecúško s praženou kávou.
  • Rozbite niekoľko guľôčok čierneho korenia, ktoré rozsypte pomedzi oblečenie.
  • Vajíčka molí, nie sú na oblečení ničím prichytené, preto pomôže ak ho poriadne vyprášite.
  • Ak sa vám podarí zohnať tabakové listy, umiestnite ich do šatníka. Mole tento pach neznášajú.
  • Keďže larvy potrebujú na vývoj tmu a vlhkosť, mali by ste skrine pravidelne otvárať, prevetrať a zabrániť vzniku vlhkosti.
  • Ako sme už spomenuli, vyrušovaná samička, nekladie vajíčka. Preto raz začas poprehrabávajte veci vo svojej skrini.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup