Správny matrac je faktorom zdravého a kvalitného spánku

To, a v akom stave sa ráno zobudíme, dokáže napovedať  o tom, v akej nálade a forme dotyčný deň prežijeme. Určite je tak vítaný pocit kvalitného odpočinku a odhodlanosti začať nový deň s čerstvými silami.

Je preto výhodou, ak máme možnosť vyspať sa na kvalitnom matraci. Práve kvalitné matrace totiž dokážu byť faktorom zdravého spánku. Lenže takéto tvrdenie je veľmi všeobecné a je pravda, že každému z nás môžu vyhovovať odlišné vlastnosti matraca. Či už sa na ne pozeráme z hľadiska rozmerov, tvrdosti, alebo napríklad materiálov. Vždy je však výhodou, ak ide v danom smere o kvalitný materiál a celkové prevedenie, ktoré má tendenciu vydržať dlhšie (cca 7 až 10 rokov). 

posteľ, príroda

  • Vyššia životnosť je cenená napríklad z pohľadu, že konkrétny matrac nebude už po krátkej dobe preležaný či inak mechanicky poškodený.
  • Takisto by mal byť hygienický a odolávať hromadeniu baktérií, prípadne červotočov.

spálňa, závesy

Aby sa ale matrac svojimi vlastnosťami prispôsobili individuálnym potrebám, oplatí sa zamerať na jeho tvrdosť.

Pokiaľ túto vhodne prispôsobíme, je to v prípade komfortu podstatná výhoda. Niekto si pod pohodlím môže predstaviť mäkkosť a iný naopak potrebuje tuhšiu konštrukciu. Vo všeobecnosti delíme tento parameter v stupnici od 1 po 7, pričom sedmička predstavuje extrémnu tvrdosť.

O tom, aký stupeň sa hodí pre konkrétnu osobu, dokáže v nemalej miere napovedať hmotnosť konkrétnej osoby. Spravidla mäkšie matrace môžu uprednostniť tí s nižšou hmotnosťou, ktorým mäkké prevedenie prinesie pohodlie. Naopak hmotnostne ťažšie osoby potrebujú tvrdšiu alternatívu, čo odolá väčšiemu tlaku a rovnako prinesie pohodlie aj v tomto prípade.

Úlohu ale v tomto smere dokáže zohrávať aj naša obľúbená poloha pri spánku. Tí, čo hľadajú oporu pri spánku na chrbte alebo na bruchu, by mali siahnuť po tvrdosti. A naopak ľudia, čo preferujú spánok na boku, tým by skôr vyhoveli mäkšie vlastnosti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup