Sú plastové okná a dvere vhodné aj do drevostavby alebo len do mesta?

Máte krásnu drevenú chalupu a premýšľate nad tým, aké okná sa do nej budú hodiť najlepšie? Plastové, hliníkové, drevené, to sú možnosti, ktoré máte. Ak premýšľate práve nad tým, či  môže drevenú stavbu doplniť aj plast, prečítajte si môj názor.

Žena stojí pred veľkým oknom a pozerá sa na mesto
 
Na našu chalupu, respektíve zrub, sme použili plastové okná a dvere Prestige HST https://lmmont.sk/okna-brany-hlinikove-systemy/plastove-okna-a-dvere/prestige-hst/. Taktiež sme premýšľali nad tým, či plastovými prvkami, a navyše takto výraznými plastovými prvkami, nepokazíme celkový dojem z nášho prírodného a krásneho zrubu. Hádajte, ako to dopadlo. Dobre. Dovolím si povedať, že viac než dobre. Plast, dokonca biely, absolútne nenarušil tú krásnu prírodnú atmosféru. Práve naopak, moderné a tradičné ako by sa spolu krásne prepojilo a vytvorilo, síce zvláštnu, no veľmi dobre vyzerajúcu symbiózu.
Čo by som vám neradila určite, je používanie takých platových okien a dverí, ktoré sú napodobeninami dreva. Tie podľa môjho skromného názoru vyzerajú skutočne otrasne. Proste vyzerajú tak, že niekto na plastov fóliu vytlačil vzory pripomínajúce drevo. Proste, celé zle.

Žltý dom s dvoma bielymi oknami
 
Výhodou plastových okien a dverí na chalupe je hlavne to, že zmiernite celkový únik tepla. Drevo je fajn materiál, no v rámci izolácie, no to už tak fajn úplne nie je. Oná pritom v tomto smere zohrávajú nesmierne dôležitú úlohu. Ak máte na drevenej stavbe zlé okná, môžete si niekedy všimnúť, že sa v interiéri doslova vytvára prievan. No a to už nehovoríme len o klasickom úniku tepla. Dokonca, aj keď chalupu zateplíte, no nevymeníte okná a dvere, celé to robíte vlastne zbytočne. Všetko teplo, a to dokonca ešte vo väčšom množstve, vám doslova uletí cez tieto „otvory“ vo vašej drevenej stavbe. Na záver, krátke zhrnutie, z mňa dávam plastovým oknám a dverám v drevených stavbách zelenú, a to v rámci estetiky aj praktickej stránky. Do istej, možno do veľmi veľkej, miery, je to však len na vašom vkuse a na tom, čo vyhovuje viac vám.

Okno, za ktorým je veľká zelený strom


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup