Umelá inteligencia nahradí ľudskú pracovnú silu: Ktorých pozícií sa to dotkne najviac?

Technológia napreduje šialene rýchlym tempom a neprináša len zábavu či komfort v našom súkromnom živote, ale takisto funkčnú stránku v pracovnom odvetví a má silnú tendenciu nahradiť ľudské zdroje na viacerých pracovných pozíciách.  Pre podnikateľov to značí spoľahlivú pracovnú silu, ktorá dokáže byť v nepretržitej prevádzke a nevyžaduje pravidelný mesačný plat či platenie sociálnych odvodov. Samozrejme pre spoločnosť to vo všeobecnosti značí hrozbu zo straty zamestnania, na druhej strane však pravdepodobne praktickejšie digitálne služby.Robot, android, futurizmus.jpg
Digitalizácia pracovných sektorov je tým správnym pojmom a preto sa skúsme radšej vopred pozrieť na pracovné pozície, u ktorých je takáto zmena najpravdepodobnejšia a môže prísť už o pár či v lepšom prípade o desiatky rokov.
Telemarketingvo všeobecnosti je najpravdepodobnejším cieľom. Prakticky už dnes dokážeme zažiť, že na druhej strane telefonátu s nami komunikuje robot. Ďalším podstatným faktorom je,… no ak si to povieme na rovinu, že dané služby spĺňajú minimálny efekt. Veď dnes si ľudia „vďaka“ nim blokujú neznáme čísla, aby ich tieto služby „neotravovali“. Šanca, že telemarketér týmto spôsobom predá svoje služby alebo produkt je nižšia ako 10% !
Účtovníci a fakturanstvosú kategóriou, ktorá vás možno zaskočila, ale technologické inovácie sa vo veľkom štýle dotknú aj tejto oblasti. Najmä však pozícií, ktoré spracovávajú obrovské množstvo údajov. Pre tieto miesta je už dnes aktuálny softvér, ktorý si so spracovaním týchto dát poradí. No ak sa pozrieme na pozície, kde sa účtovníctvo orientuje špecifickejším smerom a vo všeobecnosti na nižšie množstvo údajov, tu ľudský faktor zostane potrebný aj naďalej.Ružový robot, žena.jpg
Predavači a pokladne vo väčších supermarketoch už dnes dokážu mať formu robotických prístrojov, kde si zákazník sám nablokuje tovar, ktorý zakúpil. Nevraviac o tom, že v USA sa spúšťajú skúšobné „smart“prevádzky bez pokladní a dlhých zástupcov, kedy sa zakúpený tovar automaticky odráta z bankového účtu nakupujúcichihneď, ako vyjdú z predajne.
Kuriérialebo vraví sa, že už o pár rokov kuriérov a kuriérske autá nahradia šikovné lietajúce drony.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup