Automatická prevodovka – áno alebo nie?
On 6.7.2018 byVodičský preukaz vlastním už rok a pol a až minulý mesiac sa mi naskytla príležitosť šoférovať auto, ktoré malo automatickú prevodovku. Bol to pre mňa naozaj zážitok.Najprv som sa obávala, predsa len to bolo niečo nové, nezvyčajné a nepoznané. A ešte k tomu nebolo to moje auto, takže som sa bála, že ho náhodou nabúram alebo niečo podobné. Nakoniec som sa ale odhodlala a pristúpila na presviedčanie môjho priateľa. Ten vie veľmi dobre presviedčať J
Priateľ ma navigoval, pretože hoci je to nečakané, aj auto s automatickou prevodovkou má radiacu páku. Ale neradia sa na nej rýchlosti, ale napríklad to, či budete cúvať, parkovanie, turbo alebo normálny chod auta. Označenia si už presne nepamätám, preto vás nechcem zavádzať.
Hoci vodičský preukaz nevlastním až tak dlho a som žena, radiť som sa naučila a už to beriem ako samozrejmosť. Hoci, niektorí by ste sa možno čudovali. Už ma to neobťažuje. Pri jazde na aute s automatickou prevodovkou si ľavú nohu musíte odložiť na bok. V žiadnom prípade s ňou nemôžete hýbať, pretože nemáte v nej takú citlivosť na brzdu ako v pravej nohe. Potom už stačí len počas celej jazdy pridávať alebo brzdiť. Nič viac nemusíte. Pre nás, čo sme naučení jazdiť na manuálnej prevodovke to je riadny nezvyk a občas sa vám tá ľavá noha pohne, pretože ste naučení s ňou preraďovať alebo brzdiť. Nič také však nemusíte.
Rýchlosť, ktorou idete vám ukazovať nebude. To mi trošku chýbalo.Ale keď sa započúvate do zvuku motora, ľahko zistíte, kedy si zaradí vyššiu rýchlosť alebo podradí. To je ale inteligentný stroj. A nám ľuďom to niekedy robí riadne problémy JNa manuálnej prevodovke sa vám teda nemôže stať, že vám to „zdochne“ alebo, že zaradíte zlú rýchlosť.
Výborný pomocník je to pre tých, ktorý ešte nevedia preraďovať medzi rýchlosťami a robí im to dosť veľké problémy. Mne prišla táto jazda celkom nudná, lebo som nič v podstate nerobila iba pridávala a brzdila.