Viete aké zložky treba na výrobu šampónu alebo krému na prírodnej báze?

Prírodná kozmetika a výrobky z nej sú proste „in“. Nielen kvôli nášmu zdraviu ale aj kvôli šetrnosti a zachovaniu čistoty prostredia okolo nás. Tým, že si kozmetiku vyrobíme sami, nepodieľame sa na globálnom znečisťovaní. Už len táto skutočnosť stojí za to!

olej

Základom akejkoľvek výroby je samozrejme získanie vedomostí o danej tematike. Môžete to urobiť tradičným spôsobom, čiže z odbornej literatúry alebo modernejšou metódou – surfovaním na webe. Tento článok môže byť vodítkom aj inšpiráciou.

Každý kozmetický výrobok sa skladá z jednotlivých zložiek, ktoré mu dodávajú potrebnú štruktúru a sfarbenie.
Je preto úplne prirodzené, že iné zložky budete potrebovať do sprchového gélu a iné do krému:

mýdlo

šampón, sprchový gél
– hlavnou zložkou by mala byť povrchovo aktívna látka čiže zmäkčovadlo, znižujúca povrchové napätie vody čím sa uľahčí umývanie. K tým dráždivejším patria už notoricky známe SLS, SLES alebo SLSA. Naopak tenzidy použiteľné vo výrobkoch na prírodnej báze sú napríklad Coco Glukozid, Babassuamidopropyl Betaine, Decyl Glukoside, Sodium Lauroyl Sarcosinate

ďalšími zložkami môžu byť aj konzervačné látky ako napríklad Cosgard (schválený Ecocertom), prírodné silice, korektory pH (kyselina mliečna)

krém, telové mlieko
olejová báza: komerčne vyrábané výrobky obsahujú celý rad olejových produktov, ktoré sú súčasťou procesu rafinácie ropy. Prírodný výrobok by mal obsahovať iba čisto rastlinné oleje alebo maslá akými sú napríklad: kokosový olej, arganový olej, avokádový olej, olej buriti, olej z čajovníkového kvetu alebo kvetu monoï, olivové maslo atď

vodná báza: najvhodnejšou alternatívou vodnej bázy do prírodnej kozmetiky je rastlinný alebo kvetový hydrolát. Vyrábajú sa parnou destiláciou z rastlinnej hmoty a prirodzene obohatia krém alebo mlieko o jemnú a nevtieravú vôňu. Môžete použiť: pomarančovú alebo ružovú vodu, levanduľový, jazmínový, santalový, citrónový či koriandrový hydrolát.

maska

emulgátor: aby sa dve nezmiešateľné zložky (olej a voda) spojili v každom kréme alebo mlieku nájdete emulgátory. Vo svojej kozmetike môžete použiť napríklad včelí vosk alebo emulgátory vyrobené z olív, palmového oleja či z kokosového orechu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup