Ancient Earth- projek podobný aplikácii Google Earth, ktorý vás prevedie minulosťou našej planéty

Ancient Earth Globe dokonale priblíži ako sa usporiadanie planéty Zem preformovalo za 750 miliónov rokov. Mapu zostrojil bývalý inžinier spoločnosti Google Ian Webster na základe výsledkov výskumu z univerzity v Arizone.Glóbus sa nazýva Ancient Earth Globe, ktorá zobrazí Zemeguľu, ako pred stovkami miliónov rokov. Ako ste navštívili antický zemský glóbus, zistíte jasný obraz o tom ako vyzerala naša planéta pred 750 miliónmi rokov. Zem je zobrazená v 3D ako glóbus a stále sa otáča, takže môžete získať úplný pohľad na celú planétu. Môžete spustiť alebo zastaviť rotáciu a prepnúť mraky z bočného menu.

zeměkoule

Obdobia

Môžete si vybrať čas späť od 750 miliónov rokov po súčasnosť. Ak sa vám zdá zobrazovaná doba dlhá, majte na pamäti, že celkový vek tejto planéty je 4500 miliónov rokov.
Zvoľte si napríklad obdobie Ediacaran (okolo 600 miliónov rokov), keď sa život začal vyvíjať v mori. Prvá rozbaľovacia ponuka v hornej časti obrazovky pomáha zistiť ľuďom do akého geologického obdobia napríklad patrí vyhynutie dinosaurov, ktoré bolo pred 65 miliónmi rokov. Alebo zistite, kedy sa objavili prví hominidi (rodina primátov, ktorá zahŕňa ľudí a našich fosílnych predkov). V každom období sú napísané krátke poznámky, ktoré odhaľujú to, čo sa deje v rôznych fázach, ako napríklad rané kambrijské obdobie pred 540 miliónmi rokmi – keď došlo k dramatickému výbuchu starovekého života (známeho ako kambrijský výbuch) v mori. Triasové obdobie pred 200 miliónmi rokov – keď sa začali objavovať dinosaury. Orientujete sa tu podľa veku Zeme.

země

Významné zmeny

Existuje aj druhé rozbaľovacie menu, ktoré umožňuje používateľom preskočiť na mimoriadne významnú udalosť geologickej histórie Zeme, ako je napríklad vytvorenie prvých koralových útesov alebo keď sa začali objavovať prvé kvety.

Ako vyzerala vaša adresa?

Ďalšou zaujímavou črtou antickej zemegule je to, že môžete nájsť svoje adresy, mestá alebo krajiny na tejto planéte tak, ako existovali pred miliónmi rokov. Jednoducho napíšte názov mesta v textovom poli v ľavom hornom rohu a bude to označené na celom svete – bez ohľadu na to, ako staršia verzia sveta sa pozerá. To vám dá jasnú predstavu o tom, ako sa Zem zmenila kvôli tektonickým pohybom. Pozrite sa na screenshot napríklad Európy. Kým prehliadač dokáže vyhľadať Česko, o Slovensku nemá potuchy. Je to hádam jediný nedostatok tohto projektu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup