Jamajka

Jamajka je slnečný a tretí najväčší ostrov Karibiku. Názov Jamajka by sa dal preložiť aj ako „krajina dreva a vody“ alebo „krajina prameňov“. Je to tretia najľudnatejšia anglicky hovoriaca krajina v Severnej Amerike, hneď po USA a Kanade. Okrem Boba Marleyho, pochádza z Jamajky aj najslávnejší šprintér Usain Bolt.

vlajka

Základné informácie:

  • Hlavné mesto: Kingston
  • Jazyk: angličtina
  • Časové pásmo: UTC -5 hodín
  • Počet obyvateľov: 2,9 milióna
  • Mena: Jamajský dolár (1€=140 JMD)

Ostrov sa môže pýšiť dych berúcou exotickou prírodou, krásnymi plážami a miestami nedotknutými ľuďmi. Veľkým prírodným bohatstvom Jamajky sú určite jej vodné a morské ekosystémy, koralové útesy, dažďový prales a mnoho jaskýň. Početné prírodné oblasti sú zaradené medzi chránené územia. Ostrovu dominujú hory, najmä pohorie Blue Mountains. Podnebie na Jamajke je tropické, s horúcim vlhkým vzduchom. Teplota počas leta a zimy sa takmer vôbec nemení. Počas júla a augusta sú tu však teploty najvyššie a v priemere sa pohybujú okolo 31°C. Ostrov leží v hurikánovom pásme, preto od júna do novembra je tu veľká pravdepodobnosť tropických hurikánov.

jamajka

Hlavné mesto Kingston sa nachádza v juhovýchodnej časti ostrova, no je skôr centrom ekonomiky, ako turistická atrakcia. Tak či onak tu môžeme nájsť veľký prístav, ktorý je siedmy najväčší prírodný prístav na svete, výletné lode, múzeá, reštaurácie a množstvo vodných a zábavných parkov. Ďalšími obľúbenými mestami sú napríklad Spanis Town, Madeville, Port Antonio, Negril alebo Monego Bay.
Jamajka je kolískou Reggae a Ska a pochádzajú odtiaľto slávne mená ako Bob Marley aj so svojou skupinou The Wailers alebo hudobná skupina Skatelites. Za hlavné náboženstvo je považované kresťanstvo a pre obyvateľov ostrova sú typické každonedeľné bohoslužby doprevádzané gospelom. Populárne je taktiež rastafariánstvo, ktoré je úzko späté s reggae a marihuanou. Marihuana rastie na Jamajke takmer všade a je tam rozšírená tak, ako u nás akákoľvek burina. Jamajčania ju teda používajú úplne na všetko – na fajčenie, do varenia, na výrobu lán, látok, oblečenia. A i keď je táto rastlina na ostrove mimoriadne rozšírená, jej nákup a predaj je aj tam stále nelegálny.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup