Volanie SRDCA – kultúrna záplava z francúzskeho sveta

Človek bol už od dávna priveľmi uchvátený, keď jeho ucho zaznamenalo prenikavý akcent francúzsky hovoriacich obyvateľov. Sila nezameniteľného prízvuku a elegantnej reči však nie je jediné, čo nás kedy inšpirovalo. Práve Francúzsko by sme totiž mohli nazvať krajinou, kde literatúra, hudba či konštruktívne umenie dodávajú pôvabný ráz každému jednému regiónu, mestu či obyčajnej dedinke, prikrčenej pod horskými masívmi. Túžba zahraničných  turistov, ktorá spočíva v neustálom objavovaní osobitého prejavu tejto magickej krajiny, neutícha ani na začiatku 21. storočia. Práve naopak, my všetci svojím neskrotným smädom potvrdzujeme fakt, že kultúrna stránka galského kohúta nám nie je cudzia ani dnes.

francie

Architektonické zázraky na každom rohu

            Pokiaľ ste aj vy jedným z večných obdivovateľov architektonického umenia, máte za potrebu kritizovať či poukazovať na dokonalosť tvarov, všímate si detailné spracovanie kameňa, ktoré ostatní prehliadajú, máme pre vás niekoľko zaujímavých tipov,  ktoré sa rozhodne oplatí vidieť.

  • Zámok des Ducs v Bretónsku
  • Cité de Carcassonne
  • Mont Saint-Michele
  • Palais de Papes

listy

Staňte sa jedným z poslucháčov divadelného umenia

            Milujete kabaretné predstavenia, divadlá, opery či balety? Pri návšteve Paríža si teda  nenechajte ujsť príležitosť zakotviť na moment v jednom z najznámejších operných divadiel vo Francúzsku. Pokiaľ budete chcieť nájsť jej sídlo, mali by ste vedieť, že sa rozprestiera v dvoch budovách: jednou z nich je historická opera nesúca meno Garnier a druhá sa týči pod názvom Opéra de Bastille (moderná časť).     

Objavte zákulisie slávnych velikánov francúzskej literatúry

            Pokiaľ ste verným fanúšikom francúzskej poézie či prózy, máte načítanú nejednu knihu napísanú francúzskym perom , túžite sa premiestniť v čase a umožniť vašej imaginácii oslobodiť sa od každodenného nátlaku modernej epochy, skúste sa vydať po stopách jednotlivých spisovateľov.  Oddajte sa teda slobodnému objavovaniu vašich najväčších inšpirácií a spoznajte rôzne regióny literárne ladenej zeme.
·         Liré en Anjou,kraj Loiry– rodisko renesančného poéta Joachima du Belleyho
·         Charleville,Ardény– rodisko básnického génia francúzskej moderny Arthura Rimbauda
·         Monosque,Provensalsko– rodisko spisovateľa 20. storočia, scenáristu a režiséra Jeana Giona
·         Lyon, alpský región Rhony– rodisko slávneho spisovateľa  Antoine de Saint-Exupéryho
·         Saint-Malo,Bretónsko– rodisko francúzskeho spisovateľa a diplomata Reného de Chateaubrianda

hudebník7

Preferujete skôr umenie vo farbách? Ste fanúšikom impresionistického umenia?

            V tomto prípade sa nechajte zaviať do oázy múzea Orsay v Paríži. Neprehliadnuteľný skvost leží na ľavom brehu Seiny, konkrétne v siedmom obvode Paríža. Práve tu je možné nachádzať jednotlivé diela francúzskych majstrov so štetcami v rukách, ako napríklad Degasa, Maneta, Cézannea, Moneta, Milleta a iných. Okrem pôvabných obrazov tu možno zahliadnuť i diela modernej architektúry, sochárstva a tiež rozličné fotografie.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup