Aj nešikovní môžu mať krásnu záhradu

Dnes sa môžem označiť za pomerne skúseného záhradkára. Moje skúsenosti sa však nenabrali len tak z ničoho. Aj ja som začínal, tak ako každý. Ak ste v začiatkoch aj vy, o pestovaní neviete ani mäkké F, no i napriek tomu chcete mať krásnu záhradu, mali by ste vedieť, že to nie je nemožné. Zoznámim vás s niekoľkými rastlinami, ktoré porastú aj bez toho, aby ste sa o nich museli extrémne starať.včela sedí na levanduli.jpg

Nechtík lekársky
Nádherná a navyše i liečivá bylina, ktorú si nemusíte celé leto ani všimnúť. Na jeseň alebo skoro na jar do zeme vysejte semená a nechajte nechtík rásť. Nemusíte ho polievať ani okopávať. Nasledujúci rok sa vám vysemení sám.

Fajrušky
Tieto kvety poznáte asi skôr pod ľudovým názvom fajruška, no oficiálny názov znie aksamietnica. Môžete si ich kúpiť predpestované, ale verte, že to zvládnete aj zo semien. Vysejte ich koncom apríla na miesto, kde majú rásť a už nič viac robiť nemusíte. Tieto kvety rád označujem za burinu, pretože naozaj rastú tak ako ona.

Šaláty
Poďme k úžitkovej záhrade. Dopestovať hlávku šalátu, nie je úplne jednoduché. Ak si však radi pochutnávate na takzvanom baby šaláte, môžete sa do toho pustiť. Semená vysejte do zeme, zakryte ich len jemnou vrstvou pôdy a čakajte. Za takých štrnásť dní, si môžete na mladom šaláte pochutnať. Je úplne jedno, akú odrodu zvolíte. Šalát vysievajte najskôr v marci a najneskôr koncom septembra.

Levanduľa
Pestovanie zo semien vám neodporúčam. To je totiž výzva aj pre naozaj skúseného záhradkára. Ak si však kúpite už vypestované rastliny, nebudete mať s nimi žiadnu starosť. Posaďte ich na záhradu a to je všetko. Menší problém môže byť ich prezimovanie. Aby mrazy určite prežili, na jeseň ich nezabudnite prikryť vrstvou suchého lístia.nechtík lekársky.jpg

Skalničky
Akékoľvek skalničky, zvládne pestovať aj malé dieťa. Nepotrebujú zálievku ani okopávanie, jednoducho vám iba budú rásť. Dajte pozor iba na to, aby boli posadené tak, ako majú byť. Tým mám na mysli to, že niektoré druhy obľubujú slnko, iné zas polotieň.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup