Šetrite po kvapkách

Pokiaľ bývate v panelákovom byte, alebo je váš rodinný dom pripojený na verejný vodovod, voda je jednou z položiek, za ktorú musíte platiť. V tom prípade, teda míňanie tejto nenahraditeľnej tekutiny určite neriešite iba kvôli dopadu na životné prostredie. Aj keď ani tento problém, by nemal byť nikomu z nás ľahostajný. To je ale iná a hlavne veľmi rozsiahla  téma. V tomto článku by som sa rád venoval vode a jej šetreniu v spojitosti s financiami.

kapka
 
Drobnosti ktoré ušetria desiatky litrov vody ročne
 

  • Mnohí z nás si ani len neuvedomujú koľko litrov vody minieme úplne zbytočne. Napríklad také splachovanie záchoda. Na jedno spláchnutie v skutočnosti miniete dva až tri litre vody. Závisí to samozrejme aj od toho, ako máte svoj splachovací systém nastavený. To je prvá cenná rada. Nastavte si ho tak, aby pri spláchnutí do záchodovej misy odišlo čo najmenej vody. Napríklad pri malej potrebe bohato stačí aj pol litra. V tomto smere vám určite pomôže aj rozdelený splachovač, pri ktorom viete záchod spláchnuť podľa potreby.

 

  • Ďalším šetričom vody je typ batérie, ktorú používate v umývadlách a sprche. Pokiaľ u vás ešte stále strašia staré kohútiky, určite ich čo najskôr vymeňte za pákové batérie. Tie viete kedykoľvek zatiahnuť a pri opätovnom pustení vody nemusíte jej teplotu nastavovať aj niekoľko minút.

 

  • Sprchovanie je ďalšou záležitosťou, pri ktorej minime vody asi najviac. Riešením je vypínanie počas toho, ako sa namydlíme, alebo si holíme nohy. Za jednu minútu zo sprchy vytečie niekoľko litrov vody, čo je naozaj veľa.

 sprcha

  • Určite sa oplatí aj zachytávanie dažďovej vody. Tú môžete využiť na zalievanie kvetín, záhrady, ale taktiež pri domácich prácach. Na zmývanie podlahy vám dažďová voda postačí až až. To isté platí o umývaní auta, či vane.

 
Nezabúdajte na to, že každý liter sa počíta. Spomínanými opatreniami dokážete ušetriť desiatky litrov vody, čo sa výrazne odrazí aj na vašich účtoch. V priebehu niekoľkých rokov takto môžete pokojne našetriť aj na dovolenku, či ojazdené auto.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup